Mama Ngina Kenyatta: Sell my property if I’ve not paid tax

Mama Ngina Kenyatta: Sell my property if I’ve not paid tax

Former First Lady Mama Ngina Kenyatta speaks during the opening of the Tewa Catholic Church in Mpeketoni, Lamu County, on February 4, 2023. PHOTO | CITIZEN DIGITAL

In a rare public outburst, former First Lady Mama Ngina Kenyatta has spoken out against what she termed pointless politicisation of tax matters.

In remarks clearly pointing at the recent political furore accusing her family of not paying taxes, Mama Ngina said politicians were peddling lies so that they can be seen to be working.

Mama Ngina said tax matters can be addressed through government channels and - if need be -  law courts, adding that public rallies have no place in matters taxation.

The former First Lady spoke on Saturday while addressing members of the public during the opening of the Tewa Catholic Church which she helped build in Mpeketoni, Lamu County.

“Naskia mengine inasemwa ati wengine hawatoi kodi, hawatoi nini...nashangaa kwa sababu kila mtu anaamka kusema hii na mwengine anasema hii, lakini serikali iko na laini yake ya vile mambo inaendeshwa,” she said.

“Mambo ya kodi, income tax ni lazima, mkubwa au mdogo, kulipa kulingana na uwezo wake na mapato yake. Hiyo si mambo ya kuzungumza katika magazeti, kwa mikutano, ama TV. Kwa sababu ukikosa kulipa kodi unapelekwa kortini, hiyo ndio sheria.”

Mama Ngina went ahead to dare the government to auction her property and belongings in order to settle any perceived debt if it is indeed true that she has not been paying her taxes.

“Ukikosa kulipa ile unatakiwa kulipa, lazima vitu vyako vitachukuliwa na kuuzwa. Kwa hivyo hakuna haja...hakuna mambo ya kuwaharibia wengine majina ndio watu wasikike eti wanafanya kazi, wanaendesha nchi, hapana,” she added.

“Mtu ashtakiwe alipe ile kitu anatakiwa kulipa. Na kama ni mimi, ata nikiwa na mwaka mmoja nimekosea bila kulipa, mali ichukuliwe ilipe ile tax. Kwa hivyo hakuna haja ya kufanya siasa hivi na vile...na watu wanajua hawasemi ukweli, wanataka tu kusema ndio wasikike eti wanataja majina.”

Tags:

Mama Ngina Kenyatta Tax President William Ruto

Want to send us a story? Submit on Wananchi Reporting on the Citizen Digital App or Send an email to wananchi@royalmedia.co.ke or Send an SMS to 25170 or WhatsApp on 0743570000

Leave a Comment

Comments

No comments yet.

latest stories